Bosanska obala pri ušću Une u Savu, za razliku od suprotne obale koja je uzdignutija, predstavlja nizinu koja je, zbog nepostojanja prirodnih zapreka, izložena poplavama uvijek kada ove rijeke nadođu. Upravo u vrijeme kada je komi sija za razgraničavanje stigla u ovo područje, izlile su se iz svojih korita i Sava i Una, pa su u toj nizini nastala jezera i ade, koje su se protezale gotovo do samog Jasenovca.[1] Austrijski predstavnici istupili su sa zahtjevom da se i ove ade između Jasenovca i Dubice, koje su se u vrijeme poplave zaista pojavljivale, tretiraju i ubilježe kao zajednička — kako je postupljeno i sa ostrvima u rijeci Savi. Turska delegacija je ukazivala na činjenicu da se tu ne radi o stalnim ostrvima, koja postoje u stalnom toku rijeke Une i da se zato nikako ne mogu podvesti pod klauzulu »zajednička i nenastanjena«. To je bio dovoljan razlog za novu prepirku. Ponovo je obaviještena Visoka Porta, ponovo je upućena nota u Beč, Leopold I je ponovo poslao naređenje šefu svoje delegacije za povlačenje granice, kojim mu naređuje da »zbog slobodnog saobraćaja lađama obiju strana, zbog mira i bezbjednosti jasenovačkog garnizona i stanovništva« sporno područje između Jasenovca i Dubice ostane pod vlašću Osmanske Carevine. Marsilji je ponovo bezpogovorno izvršio carevo naređenje. Time je i spor bio okončan.
Između Jasenovca i Dubice, u vrijeme ovog razgraničavanja, nije bilo nijednog čardaka, kule ili značajnijeg drugog objekta. Od Dubice do Kostajnice, međutim, tada je postojao »jedan mlin, napuštena kula Slubin[2], ruševine kule Drenovac[3] i kula Soko11 blizu Kostajnice«. U ovoj kuli nalazila se tada austrijska vojska koja je kontrolisala okolinu. Austrijanci su, primjenjujući odredbe postignutog ugovora o miru, evakuisali i Turcima predali kulu Soko 26. jula 1700. godine.[4]
Od Kostajnice do Novoga, koji je udaljen oko pet sati hoda, granica je bila sama rijeka Una, pa nije bilo potrebno da se postavljaju bilo kakvi granični znakovi.
[1] Ovdje je riječ o Starom Jasenovcu na desnoj obali Save. Tragovi ovog grada vidljivi su u selu Donja Gradina, u kojemu se još i danas jedan lokalitet naziva Čaršija (up. Hamdija Kreševljaković, Kapetanije u Bosni i Hercegovini, Sarajevo, Naučno društvo NR Bosne i Hercegovine, 1954, str. 80).
[2] Islubin kullesi — Slubinska kula. U priloženoj Marsiljijevoj karti također Slubinska Kula. Kod Srkulja (nav. dj. str. 28) Islubin, odnosno Szlubin. Ova se kula nalazila naprema današnjem selu Slabinji, koje je približno na polovini udaljenosti između Dubice i Kostajnice. U »kopiji iz Istanbula«, koja je također priložena, ova se kula naziva tvrđavom (kal’a-i Islabna, odnosno Castello Islanje). Danas ne postoje više nikakvi tragovi ove kule.
[3] Drenofče kullesi — Drenovačka kula, kula Drenovac. Kod Srkulja (str. 28, nap. 2) Drenovza, odnosno Drenovacz. Otprilike 5 km nizvodno od Bosanske Kostajnice, kod sela Petrinje, Una prima svoju desnu pritočicu — potok Drijenovac. Mještani istim imenom nazivaju i područje kojim prolazi ovaj potok. Na Marsiljijevoj karti jasno je locirana Drienovatz Kula, na desnoj obali Une, nizvodno od Bos. Kostajnice. Danas ne postoje nikakvi njeni tragovi.
[4] Soko kullesi — kula Soko. Nalazila se sasvim blizu Bos. Kostajnice, na ušću potoka Tavije u Unu (danas je to dio Bos. Kostajnice koji mještani nazivaju Karaula). Na Marsiljijevoj karti ona je označena kao Karabassicza Kula, a na kopiji iz Istanbula ona se naziva tvrđava Soko (kal’a-i Soko, odnosno Castello Soko). Odavno nema nikakvih tragova ni ove kule. Prema jednoj zabilješci u hududnamama (pod oznakom NB na fotokopiji br. 13, a pod oznakom Š na fotokopiji br. 10) Austrijanci su ovu kulu predali Turcima 8. safera 1112. god. po hidžri (26. VII 1700).