11. GRANICE PODRUČJA SRB

Od humke na Brezovaokom Liscu započelo je povlačenje granice za područje Srb.[1] Ono što je karakteristično i za ovaj sektor jeste to da je i njegova granica išla stalno grebenom planina. Granična linija izlazi na planinu Čemernicu,[2] na čijem je vrhu »pored bunara«[3] postavljena prva humka za ovo područje. I druga humka postavljena je na Čemernici, »na mjestu poznatom pod nazivom Dabarštica«.[4] Treća humka postavljena je na vrhu brda Kupirova,[5] »koje se nalazi na završetku spomenute planine Čemernice«. Sa ovoga vrha granična linija vodi na vrh Stražbenice,[6] »koji gleda prema nahiji Srb«. Na ovom vrhu postavljen je četvrti granični znak, a peti — velika gromila od kamenja — postavljen je »uvrh klanca Popina,[7] na desnoj strani puta, uz jedno veliko stablo«. Odatle granica vodi uzbrdo prema samom vrhu planine Popuštak,[8] a šesta humka postavljena je »na jednom golom i dugačkom brdu«.[9] Sedma humka postavljena je na samoj planini Popuštak, na jednom visokom kamenu. Ove dvije posljednje humke nisu bile daleko jedna od druge »i jasno se vide«. Odavde granica ide sasvim pravom linijom grebenom planine Popuštak. Korita[10] su ostala na desnoj strani granične linije. Osma humka postavljena je na jednom visokom brdu planine Popuštak, upravo naprema Maloj Popini.[11] Granica odavde produžava u istom pravcu, a posljednja — deveta humka na ovom dijelu granice postavljena je »na desnoj strani kamenitog vrha koji se zove Ravni Popuštak,[12] tako da gleda na sve četiri strane«.



[1] Gornji i Donji Srb, jugoistočno od Mazina a sjeverno od Knina.

[2] Ovdje je riječ o Čemernici koja se pruža jugoistočno od Mazina, prema Dabašnici, a ne o Čemernici između Dabašnice i Srba.

[3] Na planini Čemernici izvire i ponornica Bukovac, a na njenom grebenu ima više izvora čija je voda čuvena po svojoj hladnoći. Svi ti izvori i poniru na njoj izuzev rječice Dabašnice.

[4] Dabarštiče — Dabašnica, kod Srkulja (str. 36) Dobaristicza, Dabašnica, u donjem toku Srebrenica. Izvire na planini Čemernica, a selo Dabašnica, na ovoj rječici, leži istočno od Srba.

[5] Kupiruha, Kopiruha, kod Srkulja (str. 36, nap. 1) Copiruha, odnosno Kapi Rucha i Kuppi Ruha — kaj i selo Kupirovo, sjeverozapadno od Male Popine.

[6] Stražbenica, naziv koji se često susreće u blizini ove granične linije (up. i nap. 69). Ovdje je riječ o Stražbenici sjeverno od sela Dabašnica, a ne o Stražbenici sjeverno od sela Donja Suvaja.

[7] Riječ je o Klancu na putu južno od Kupirova a istočno od Velike Popine, koji se danas naziva i Srbski klanac.

[8] Popištak, Popuštak ili sl. kod Srkulja (str. 36, nap. 2) Popistak, odnosno Popistjak. Ovakav naziv za neko brdo ili planinu na ovom području ne postoji. Riječ je, svakako o planini Poštak, koji se proteže jugoistočno od Male Popine, a sjeveroistočno od Velike Popine.

[9] To brdo, koje leži između Srbskog klanca i planine Poštak, danas se naziva Miškovića vrh.

[10] Korita, naziv koji je i danas u upotrebi za ovo područje pod bjelogoricom koje je izbrazdano mnoštvom jaruga i vododerina.

[11] Mala Popina, nalazi se, južno od Velike Popine, na putu za Knin.

[12] Neutvrđeno.